Szociológiai Szemle 2002/1. 171-176. |
Jelen írás a Nikolai Genov által szerkesztett Munkanélküliség Kockázat és reakciók címû tanulmánykötet írásait tekinti át, azzal a szándékkal, hogy általános keretbe helyezze a munkanélküliséggel kapcsolatos nemzetspecifikus és globális jellemzõket, illetve megoldási stratégiákat. Recenzióm korlátozott terjedelmére, valamint a kötet gazdag tematikájára való tekintettel a közép-kelet-európai munkanélküliség aspektusait a teljesség igénye nélkül, röviden, felsorolásszerûen mutatom be.
A munkanélküliség egyike azon általános gazdasági és társadalmi megpróbáltatásoknak, melyek a legtöbb ország számára kihívást jelentenek. A világ munkaképes népességének egyharmada alulfoglalkoztatott vagy munkanélküli, írja Nikolai Genov bevezetõjében. A probléma elsõsorban Közép-Kelet-Európában égetõ, ahol a látszólag teljes foglalkoztatottság 1989 után hirtelen erõteljes munkanélküliségbe csapott át. A helyi intézményeket felkészületlenül érte a nyugat-európai méreteket öltõ munkanélküliség, az azzal együtt járó társadalmi és gazdasági hanyatlás. A fõ probléma az anyagi források hiánya ahhoz, hogy munkahelyeket létesítsenek, a munkanélkülieket tovább- vagy átképezzék és tisztességes munkanélküliségi-járadékot biztosítsanak a rászorulóknak.
Nikolai Genov szerint a közép-kelet-európai országok munkapiacai két, a változások okozta kihívással kell hogy szembenézzenek. Egyrészt a piacgazdaságra való áttérés komoly strukturális és intézményi reformokat követel meg. Másrészt ezen országok gazdasága, munkapiaca és oktatási rendszere az egyre gyorsuló globalizációs folyamathoz kell hogy adaptálódjon.
A globalizációval kapcsolatosan vitathatatlan állítja Genov a kötetet indító tanulmányában , hogy erõteljes tendencia érvényesül a technika, a gazdaság, a politika és a kulturális folyamatok közötti kölcsönös függõség növelésére a munka területén. Általánosan elfogadott az a nézet, hogy az elzárkózott gazdaságoknak nincs jövõjük. Kizárólag a nemzetközi piacon és munkamegosztásban résztvevõ országoknak van esélyük a sikeres, hosszú távú modernizálódásra. A globalizáció egyik formája a piaci liberalizáció, melynek hosszú és rövid távú, latens és manifeszt következményei nyomasztó bizonytalanságokat okoznak a foglalkoztatás és a munkanélküliség területén. Egy mindent felölelõ változásban és súlyos pénzügyi nehézségek szorításában a közép-kelet-európai társadalmaknak olyan környezetben kell megküzdeniük a munkanélküliséggel, ahol még alig derengenek a termelés, elosztás és fogyasztási minták globalizálódásából származó bizonytalanságok. Nikolai Genov alapvetõ kérdésnek tartja e vonatkozásban, hogy hogyan alkalmazkodjanak a globalizációhoz a különbözõ országok úgy, hogy közben megõrzik és fejlesztik munkaerõ-állományaik alkalmazhatóságát. A kérdésre a válasz egyelõre nem teljesen ismert. Egyes országok közelítenek a munkanélküliségi probléma megoldásához, de a keleti régióban még igen nagy kockázatot jelent a tömeges munkanélküliség.
Egy évtizeddel a változások megkezdése után Közép-Kelet-Európában még mindig sokkolóak lehetnek az erõteljesen lecsökkent ipari termelés, a GDP, a foglalkoztatottsági arány mutatói. Ezek olyan szintre zuhantak, amit csupán erõs katonai vereség vagy természeti katasztrófa okozta körülményekkel vonhatunk párhuzamba.
Az egyes országok negatív fejlõdésének néhány specifikus oka és magyarázata mellett léteznek közös jellemzõi is az általános közép-kelet-európai átalakulásnak. Ezeket Genov a következõkben vélte felfedezni:
1) Technológiai fejletlenség számos közép-kelet-európai országban.
2.) A változás másik fontos mozzanata a nyersanyagra és energiára épülõ termelésrõl a tõke- és tudásorientált termelésre való áttérés. Ez a típusú technológiai átstrukturálás óriási befektetéseket igényel, melyeket a régió gyenge nemzetgazdaságai nem tudnak megvalósítani. Viszont ha meg is valósul valamilyen szinten a tõke- és tudásközpontú technológiák bevezetése, az általában csökkenti a munkaerõ-állományt.
3) A gazdasági változások közül a tulajdonjog megváltozásának van a legrelevánsabb következménye a foglalkoztatásra és munkanélküliségre nézve. A kulcstéma: gyors magánosítás, a helyi árfolyamok lokalizálása, a költségvetési deficitek csökkentése a szociális alapok megnyirbálásával. Szabályszerûen kevés figyelem összpontosult a termelés és kereskedelem újraélesztésére. Ennek rövid távú következménye minden gazdaságban a termelés lecsökkenése és a fogyasztás összezsugorodása volt. Néhány országban ennek a folyamatnak már vége van (például Lengyelország, Kelet-Németország). Viszont a legtöbb régióbeli országban a rövid távúnak ígért, monetáris stabilizációval kapcsolatos szigorú intézkedések következményei igen hosszan eltartnak. Ennek legfõbb oka az, hogy a pénzügyi intézmények és a társadalombiztosítási rendszerek átalakítása elõtt került sor a monetáris liberalizációra.
4) A gazdasági folyamatok csak kivételes esetben mûködnek az átmenetben a kereslet és kínálat mechanizmusai által. Valójában legfõbb mozgató erejük a politikai döntésekben és az intézményes rendelkezésekben volt. Legtöbb esetben a gazdaság negatív fejlõdését nagyban befolyásolták a politikai élet diszfunkciói, mint például az állami intézmények meggyengülése. Az ellenõrzõ mechanizmusok meglazulása viszont automatikusan magával hozta az árnyék- vagy rejtett gazdaság felemelkedését, a gazdaság egyre erõteljesebb dualizálódását.
Közép- és Kelet-Európában a technológiai újítás megszakadása, az ipari tervezés diszfunkciói, az állami intézmények szándékos vagy spontán gyengítése, valamint az érték- és normarendszerek válsága együtt jelentkeztek az infrastruktúrában és a kultúra mûködésében fellépõ fejlõdési rendellenességekkel. Ahhoz, hogy megfelelõen kezeljék a kedvezõtlen helyzetet írja Nikolai Genov , minden kelet-közép-európai társadalomnak nemzeti stratégiát kell kidolgozni a technológiai, társadalmi és gazdasági fejlõdésre.
A változásoknak számos negatív hatása van a foglalkoztatásra is. Egyrészt abszolút értelemben csökkent a foglalkoztatottak aránya az egyes társadalmakban (kivándorlás, rejtett gazdaságban való foglalkoztatottság stb.). Másrészt megjelent a munkanélküliség, s ez addig ismeretlen méreteket öltött. Míg a nyolcvanas években a munkanélküliség rejtve maradt, a kilencvenes évek munkanélkülisége teljesen új és fontos jelenség, mind gazdasági és politikai, mind pedig társadalmi és kulturális dimenziójában. A munkaviszonyok átalakulása a hosszú távú munkanélküliség gyors növekedését és állandósulását is maga után vonta.
A foglalkoztatott népesség általános csökkenésével együtt jár az egyik gazdasági szektorból a másikba való lényeges elmozdulás, állapítja meg Genov. Úgy tûnik, a gazdaság felgyorsított "tercierizációja" megy végbe, mivel az iparból felszabadult munkaerõt többnyire elszívja a terjedõ szolgáltató szektor. Ugyanakkor a mezõgazdaságban foglalkoztatottak jelentõsége is megnõtt, ami jelenthetné az "agrárosodást". Viszont sem az egyik, sem a másik folyamat nem képes az összes felszabadult munkaerõt felszívni.
A kötet számos cikkében a különbözõ országok kapcsán felmerül, hogy végbement egy gyors differenciálódási folyamat, mely a társadalmakat jövedelem, szükségletkielégítés és életesélyek mentén strukturálta a képzettség, életkor, etnikai hovatartozás alapján. Az átmeneti társadalmakban a lakosság relatíve kis szegmense (körülbelül 812 százalék) képes kisebb-nagyobb mértékben felfelé mobilizálódni.
A változások gyõztesei és vesztesei között megjelenõ különbségek meghatározzák a gazdasági, politikai és kulturális trendeket a régióban. Kétségtelen, hogy a legfõbb nyertesek a sikeres vállalkozók, és a legnagyobb vesztesek a munkanélküliek, nevezetesen a hosszú távú munkanélküliek (Zhivko Nedev).
Közép-Kelet-Európában a változásokat tartós társadalmi kockázatok kísérték, mint a magas munkanélküliségi szint, a társadalmi struktúra erõteljes kettészakadása szegényekre és gazdagokra (Ljubisa Mitronic) vagy a magas bûnözési arány (Anna Mantarova).
Hogyan érinti a munkanélküliség a különbözõ csoportokat? Összevetve a kötet egyes szerzõinek adatait, röviden a következõket állíthatjuk. Nemek szerint vizsgálva a nõk közt több a munkanélküli, még akkor is, ha kevesebb a nõi foglalkoztatott, mint a férfi. Foglalkoztatási státus alapján a munkanélküliek 6070 százaléka kékgalléros, 2530 százaléka pedig fehérgalléros, de az utóbbiak aránya fõleg a fejlettebb országokban (Németország, Lengyelország) növekvõ tendenciát mutat (Susanne von Bellow; Wielislawa Warzywoda-Kruszynska). Korosztályok szerinti bontásban a munkanélküliség elsõsorban a 25 év alatti fiatalokat és a 45 év fölöttieket sújtja. Ebben a tekintetben kivétel Olaszország, ahol törvényes védelem alatt álnak az érett korú foglalkoztatottak, elsõsorban azért, mert általában egyetlen jövedelemszerzõk a családban (Antonio Chiesi). Végül pedig a nemzetiség szerinti megoszlás alapján lehet különbségeket észlelni a munkanélküliek között. Minden országnak megvannak a maga hátrányosabb helyzetben élõ nemzeti kisebbségei. Bulgáriában, Magyarországon a roma etnikumúak esetében észlelhetõ kimagasló munkanélküliség. Ennek számos oka van: alacsony iskolázottsági szint, sajátos életvitel, a többségi társadalom elõítéletei, negatív diszkrimináció (Zhivko Nedev). Németországban a törökök vannak hasonló helyzetben, valamint azok, akik nem beszélik a többségi nyelvet (Susanne von Bellow).
Néhány posztkommunista átmeneti gazdaság munkanélküliségi adata látható a következõ táblázatban, melyet Vladimir Rukavisnikov az oroszországi helyzetrõl írott tanulmányában közölt:*
Ország |
1995 |
1996 |
1997 |
1998 |
Cseh Köztársaság |
2,9 |
3,5 |
5,0 |
6,0 |
Magyarország |
10,4 |
10,5 |
10,0 |
9,0 |
Bulgária |
11,0 |
12,5 |
16,5 |
19,0 |
Lengyelország |
14,9 |
13,6 |
11,9 |
11,5 |
Románia |
8,9 |
6,1 |
9,2 |
9,0 |
Oroszország |
8,8 |
9,3 |
9,7 |
11,8 |