Medgyesi Márton
AZ ÁLLÁSBIZTONSÁG ÉS A MUNKÁVAL VALÓ ELÉGEDETTSÉG:
VÁLTOZÁSOK 1989 ÉS 1997 KÖZÖTT
 

1. Bevezetés

A munkaattitûdök kutatásának fontossága abban rejlik, hogy az attitûdök szoros összefüggést mutatnak a megfigyelhetõ viselkedéssel (Hakim 1991; Clark 1997). Empirikus kutatások bizonyítják, hogy a munkájával elégedetlen dolgozó gyakrabban cserél állást, többet hiányzik, illetve idejének nagyobb részét tölti munkán kívüli tevékenységgel és több keresete is származik fõmunkahelyen kívül végzett munkából. A szakirodalom arra is felhívja a figyelmet, hogy a munkával való elégedettség az élet minõségének egyik központi összetevõje és hat az egyén mentális állapotára is (Curtice 1993). A társadalmi rétegzõdés vizsgálata is fontos ismérvként tartja számon a munkához kötõdõ jellemzõket. Hradil (1994) négy vizsgálati területet emel ki: a munkahely biztonsága, a munkaidõ kedvezõ, rugalmas volta, a munkakörülmények és munkafeltételek, a munkával kapcsolatos elégedettség. Mindezek aláhúzzák annak fontosságát, hogy megvizsgáljuk, hogyan változtak a munkával kapcsolatos vélemények a rendszerváltás során Magyarországon. Ebben a tanulmányban az állás biztonságával kapcsolatos véleményekre összpontosítjuk figyelmünket. Megvizsgáljuk, hogy hogyan változott a dolgozók véleménye az állásbiztonság fontosságáról a rendszerváltás során és hogy hogyan módosult véleményük saját állásuknak a biztonságáról. A tanulmány felépítése a következõ: legelõször is a munka-attitûdök vizsgálatának elméleti keretét vázoljuk fel, majd röviden áttekintjük azokat a gazdasági folyamatokat, amelyek a munka-attitûdök változásához vezetnek. Ezek alapján hipotéziseket fogalmazunk meg a gazdasági átmenet munka-attitûdökre való hatásával kapcsolatban. A dolgozat második felében ezeknek a hipotéziseknek empirikus ellenõrzését végezzük el.
 

2. A munka-attitûdök általános modellje

A munka-attitûdök vizsgálatának elméleti keretét Arne Kallebergtõl (Work Orientation 1997) kölcsönözzük. Kalleberg modelljében a munkával való elégedettséget és a munka iránti elkötelezettséget tekinti a legfontosabb munka-attitûdnek és ezeket tekinti modellje függõ változóinak. A munka-attitûdöket a munka tulajdonságai (javadalmazás, pozíció, a feladat tulajdonságai) és a munkával kapcsolatos értékek határozzák meg, hiszen az elégedettség egy normatív (milyennek kellene lennie) és egy faktuális, illetve észlelt (milyen valójában) komponens megfelelésébõl adódik. Ezen a két komponensen keresztül azonban sokféle hatás befolyásolja a munka-attitûdöket. A munka különféle tulajdonságait egyrészrõl szélesebb szervezeti, intézményi kontextus határozza meg, másrészrõl pedig az egyén demográfiai, társadalmi-gazdasági háttere befolyásolja, hogy milyen foglalkozást, pozíciót tud valaki elérni. A munkával kapcsolatos értékekre, vagyis az egyéneknek a munka egyes aspektusaira vonatkozó szubjektív értékeléseire, szintén az egyén demográfiai és társadalmi-gazdasági háttere, valamint az intézményi kontextus lehet hatással.

A következõkben elõször a társadalmi-gazdasági és demográfiai változók és a munka-attitûdök kapcsolatát leíró elméleteket tárgyaljuk, aztán az intézményi kontextus hatásával kapcsolatos elméletekre térünk át.
 

2.1. Társadalmi-gazdasági és demográfiai változók

Számos szerzõ foglalkozik a munkával való elégedettség és a nem kapcsolatában megfigyelhetõ paradox jelenséggel. A nõk általában rosszabb munkakörökben (alacsonyabb bér, kevesebb elõmeneteli lehetõség, kisebb biztonság, kevesebb juttatás) dolgoznak, mint a férfiak, mégis elégedettebbek a munkájukkal (Hakim 1991, Curtice 1993, Clark 1997). Hakim szerint a nõk a férfiaktól eltérõ prioritásokkal rendelkeznek, számukra a munka csak másodlagos fontosságú az önbecsülés szempontjából, míg a családi élet és házimunka áll az elsõ helyen. Az állásbiztonság szempontjából ez azt jelenti, hogy a nõk kevésbé tartják a munkának ezt a tulajdonságát fontosnak, mert az önbecsülésben, illetve jövedelemben bekövetkezõ veszteség kevesebb lenne számukra a munkahely elvesztése esetén. Ez a mechanizmus talán érvényes a nyugati országokra, Magyarország esetében azonban feltehetõen hibás, hiszen itt domináns a kétkeresõs családmodell, és a nõk sokszor a férfiaknál jobban fizetett munkákat végeznek. Curtice (1993) rámutat, hogy a részmunkaidõben foglalkoztatott nõk különösen magas elégedettséget mutatnak, a teljes munkaidõben dolgozó férfiak és nõk attitûdjei között viszont nem olyan lényeges az eltérés, így szerinte tehát inkább "részidõs paradoxon"-ról lehet beszélni semmint "nemi paradoxon"-ról. Úgy tûnik, hogy fõképpen a részidõsök rendelkeznek eleve alacsonyabb várakozásokkal, elvárásokkal, hiszen általában nem családfenntartók, csak egy kis többletjövedelemért dolgoznak és ennél többet esetleg nem is várnak el a munkájuktól. Clark (1997) a brit háztartáspanel adatbázisán mutatja be, hogy nem önszelekciós mechanizmus vagy a különbözõ munkaértékek okozzák az eltérést, hanem a nõk alacsonyabb várakozásai magyarázzák nagyobb elégedettségüket.

Kalleberg modellje szerint az életkor egyrészt a munka tulajdonságain, másrészt a munkával kapcsolatos értékeken keresztül befolyásolja a munkával való elégedettséget. Mind a két esetben megfigyelhetõ kohorsz hatás és életciklus hatás is (Kalleberg-Loscocco 1983). A munka tulajdonságai esetében az életciklus hatás könnyen értelmezhetõ: magasabb életkorú egyének karrierjük elõrehaladottabb állomásán vannak, egyszerûen jobb, nagyobb biztonságot nyújtó állásokban lehetnek, mint a fiatalok. A kohorsz hatás lényege ebben az esetben az, hogy nagy létszámú kohorszok esetében kisebb az esély egy biztonságos munkahely megszerzésére. A munkával kapcsolatos értékeken belül az életciklus hatása abban nyilvánul meg, hogy az életkor elõrehaladtával a munka bizonyos aspektusainak fontossága csökken. Például az állás biztonsága fontosabb lehet az idõsebb, nyugdíjas korhoz közeli munkavállaló, mint fiatalabb kollégája számára. Egy másik lehetséges életciklus magyarázat, hogy az egyének értékei alkalmazkodnak a tényleges munkájuk tulajdonságaihoz, illetve a reálisan elérhetõ alternatívákhoz. A kohorsz hatás alapja a munkaértékek esetében az lehet, hogy az eltérõ kohorszok eltérõ szocializáción mentek keresztül, ezért elõfordulhat, hogy ugyanolyan munkával, munkakörülményekkel a különbözõ kohorszhoz tartozó egyének különbözõ mértékben elégedettek.

A humán tõke elméletek szerint az iskolai végzettség befolyásolja, hogy az egyén milyen foglalkozást érhet el, és milyen jövedelemre tehet szert. Becker (1975) szerint az egyének azért eszközölnek humán tõke beruházásokat, hogy nagyobb foglalkozási presztízst és jövedelmet, tehát végsõ soron magasabb társadalmi státuszt érjenek el. Mivel a magasabb státuszúak feltehetõen valóban jobb állásokban, jobb munkafeltételek között dolgoznak, valószínû, hogy elégedettebbek is lesznek a munkájukkal. Ugyanakkor ezeknek az embereknek az igényszintje is magasabb, mivel a magasabb képzettség általában magasabb aspirációs szintet eredményez, ami viszont egy felsõ korlátot jelent a munkával kapcsolatos elégedettségük tekintetében. Ezen az alapon azt feltételezhetjük, hogy a magasabb végzettségûek attitûdjei a munkával kapcsolatban kevésbé instrumentálisak, nemcsak magas keresetet várnak el munkájuktól, hanem fontosnak tartják a munka érdekességét, az önálló munkavégzést is. Mivel állásszerzési esélyeik jobbak a munkapiacon a magasabb végzettségûeknek, így az állásbiztonság számukra ceteris paribus kevésbé fontos lehet.
 

2.2. Szervezeti, intézményi háttér

A szervezeti és intézményi kontextus munka-attitûdöket befolyásoló hatásának leírására Kalleberg és Reve (1991) dolgozott ki szociológiai és közgazdaságtani megközelítéseket ötvözõ modellt. (A modell egy empirikus alkalmazását lásd Kalleberg 1992). A szerzõk szerint a technikai hatékonyságot, vállalatspecifikus ismereteket és a teljesítmény mérhetõségét hangsúlyozó közgazdasági elméleteket ki kell egészíteni szociológiai megközelítésekkel, amelyek a racionális döntések kereteit felállító társadalmi és intézményi kontextust írják le. A modell a foglalkozási viszonyokat a munkaszerzõdések terminusaiban elemzi, ez a fogalmi apparátus ugyanis lehetõvé teszi az interdiszciplináris megközelítésmódot. A szerzõdésekkel kapcsolatos közgazdasági megközelítések a szerzõdések jogi és ösztönzési mechanizmusaira koncentrálnak, míg a szociológiai elméletek a szervezeti, hatalmi és kulturális aspektusokra helyezik a hangsúlyt.

A modell szerint a szerzõdések gazdasági-technikai és társadalmi-politikai feltételei meghatározzák a munkáltatók által alkalmazott ellenõrzési rendszereket és ösztönzési stratégiákat. A tranzakciók jellegzetes gazdasági-technikai vonatkozásai a tõke specifikussága és a bizonytalanság. A tranzakciós költségek gazdaságtana szerint a vállalat-specifikus ismeretek megszerzésébe befektetõ dolgozók számára biztosítékokat kell felajánlani, például tulajdonjogokat, vagy belsõ munkaerõpiacon való elõmeneteli lehetõséget, mert ellenkezõ esetben az optimálisnál kevesebbet fektetnének be ilyen ismeretek megszerzésébe, azok ugyanis csak az adott vállalatnál hasznosíthatók (Williamson 1985). A vállalati belsõ munkaerõpiacok, amelyek formalizálják a kötelességeket, felvételeket, elõmeneteli lehetõségeket nagyobb fokú állásbiztonsághoz vezetnek. A szerzõdés társadalmi-politikai feltételei az alkalmazók és alkalmazottak közötti hatalmi és függõségi viszonyokat tükrözik. A szerzõdések szociológiai elméletei általában azt feltételezik, hogy a munkaerõpiaci csereszituációk egyenlõtlenek, a cserék kimenetele nagymértékben függ az erõforrások eredeti elosztásától. A kezdeti erõforrás-elosztás azonban nem egyedüli meghatározója a pozícióknak, az aktorok koalíciókat alkothatnak és dönthetnek amellett, hogy közösen lépnek fel érdekeik védelmében (pl. munkavállalói szakszervezetek).

Mindezek az elõbb említett összefüggések egy szélesebb intézményi kontextusba helyezõdnek, amely mind a szerzõdések feltételeit, mind az ellenõrzési és ösztönzési struktúrákat, mind pedig a vállalat iránti elkötelezettséget befolyásolják. Ebbe a tágabb intézményi kontextusba a nemzeti és szervezeti kultúra, az állam kapitalista vagy szocialista jellege, az oktatási, pénzügyi, jogi és családi intézményrendszer, makroökonómiai feltételek és a szervezeti kontextus tartozik bele. Mivel a szerzõdések feltételei különböznek országok szerint, ezért a foglalkozási viszonyokat nemzetközi összehasonlító vizsgálatok keretében kell elemezni.
 

3. Munkásmagatartások és munka-attitûdök a rendszerváltozás elõtt

Amikor a munka-attitûdök változásával kapcsolatos hipotéziseinket felállítjuk, abból indulunk ki, hogy a makroszintû (állami) és mezoszintû (iparágak, szervezetek) intézmények az elõzõ pontban vázolt modell alapján befolyásolják a munkásokat motiváló érdekeket és ösztönzõket, a munka által elérhetõ javadalmazást. Ennek következtében eltérõ intézményi berendezkedés mellett eltérõ lesz a magas keresethez vezetõ stratégia is, így az intézményi kontextus megváltozása a munka jellemzõivel kapcsolatos vélemények megváltozásához kell, hogy vezessen1. Tekintsük tehát elõször át a munkaerõpiacok rendszerváltás elõtti jellemzõit és az akkori feltételek mellett jellemzõ munkásmagatartásokat.

A szocialista gazdaságot Kornai János "hiánygazdaságként" írta le, amelyben mind az áruk, mind a munkaerõ piacára krónikus túlkereslet a jellemzõ (Kornai 1980). A szocialista vállalatok az ajtón belül halmozták fel a munkaerõ-tartalékot, hogy a szállítók késedelmes teljesítésébõl, a tervcélok, illetve szabályozók megváltozásából eredõ bizonytalanságot kiküszöböljék (Stark 1989), és ne küzdjenek munkaerõhiánnyal, amikor a tervcélok erõltetett ütemû teljesítésérõl van szó. A vállalatok a munkaerõ megtartása érdekében belsõ munkaerõpiacokat alakítottak ki, amelyek azonban másképpen mûködtek, mint a nyugati piacgazdaságok nagyvállalatainak belsõ munkaerõpiacai (Gábor R. [1997] a "karrierpiac" terminussal jelöli ez utóbbiakat). A nyugati vállalatokra jellemzõ karrierpiacok egyrészt csökkentik a vállalatok számára a specifikus ismeretekkel rendelkezõ dolgozók fluktuációjából adódó bizonytalanságot, másrészt csökkentik a dolgozóknak a specifikus befektetéseik elbocsátás esetén való elvesztésébõl adódó kockázatait is. Lényegük az, hogy bürokratikusan szabályozzák a munkaköri kötelességeket, a dolgozók felvételét, az elõmenetelt és az elbocsátásokat (Kalleberg-Stark 1993). Magyarországon ezzel szemben a szocialista vállalat számára a foglalkozási viszonyok bürokratikus szabályozása központilag történt, és ez inkább megkerülendõ akadályokat jelentett a vállalatok számára: például sokszor csak így tudtak túlórát fizetni a munkásoknak. A hazai vállalatoknál szelektív béralku folyt, amelyben a legtöbb specifikus ismerettel, kapcsolatokkal rendelkezõ munkások által alkotott informális csoport volt a legkedvezõbb alkupozícióban (Stark 1989). A leglényegesebb különbség a nyugati típusú és a magyarországi szocialista nagyvállalatok belsõ munkaerõpiacai között, hogy bár a vállalatnál eltöltött szolgálati idõ, az életkor, a szaktudás ez utóbbiakban is befolyásolja, hogy ki kerülhet be nagyobb alkuerõvel rendelkezõ csoportokba, de ez nem formalizált automatizmusokon alapszik2.

Kertesi és Sziráczki (1989) szerint a munkások számára adódó egyik lehetõség a keresetek növelésére a szervezeti mûködésben játszott meghatározó szerep elérése, vállalatspecifikus szaktudás felhalmozása volt. A vállalatspecifikus ismeretekkel rendelkezõ elitmunkások erõs pozícióra tettek szert a bér-teljesítmény alkuban, mert szakértelmükre és jártasságaikra szükség volt a tervelõírások teljesítése érdekében. A munkások többsége persze nem került elit pozícióba, hanem a hierarchia alsó vagy középsõ szintjén rekedt meg. Õk általában a kettõs munkavégzés stratégiáját követték: a stabil keresetet, de korlátozott keresetnövelési lehetõségeket biztosító fõmunkahelyi munkaviszonyt egy instabilabb, de magasabb keresetet biztosító második gazdaságbeli tevékenységgel egészítették ki (Kertesi-Sziráczki 1989). Emiatt az egyes munkahelyeket nemcsak a belsõ munkaerõpiacon elérhetõ különleges juttatások tették vonzóvá, hanem az, hogy mekkora lehetõséget biztosítottak a második gazdaságban való részvételre: rugalmas munkaidõ, a második gazdaságban is felhasználható szakismeretek, alkatrészek, kapcsolatok révén (Kalleberg-Stark 1993). Ezek alapján a munkavállalók fontosnak tartották a munkahelyen kívüli idõ ("szabadidõ") hosszúságát, a rugalmas munkaidõt, illetve az olyan munkahelyeket, amelyek több lehetõséget biztosítottak a második gazdaságban való részvételre (Kalleberg-Stark 1993). A harmadik lehetséges útja a keresetek növelésének a vállalatok közötti munkaerõpiaci konkurencia kihasználása volt, gyakori munkahelyváltoztatás (fluktuáció) révén. Ez a stratégia a vállalati hierarchia alján levõ munkások esetében lett jelentõs, akik se vállalatspecifikus ismeretekkel, se vállalaton kívüli pótlólagos jövedelemszerzési forrásokkal nem rendelkeztek. Ezeknek az általában fiatal munkásoknak két lehetõségük volt keresetük növelésére: vagy vállalatspecifikus ismeretek felhalmozására törekedve igyekeztek kihasználni a belsõ munkaerõpiacon való elõmeneteli lehetõségeket, vagy gyakori munkahely-változtatással próbáltak profitálni a munkaerõpiaci túlkeresletbõl. Hosszú távon a vállalaton belül maradás állt volna érdekükben, de nekik általában rövid távon volt szükségük magasabb jövedelemre (pl. családalapításra, otthonteremtésre), ezért sokan közülük a fluktuációt választották3.
 

4. Hipotézisek a munka-attitûdök változásával kapcsolatban

Magyarországon a gazdasági átalakulás során több olyan nagyhorderejû változás történt, amely a munka-attitûdök fentebb vázolt elméletei alapján valószínûleg megváltoztatták a magas kereset elérésének stratégiáit és ezáltal a foglalkoztatottaknak a munkajellemzõkkel kapcsolatos véleményét.

Az átmenet elsõ szakaszát a vállalatok átszervezésével párhuzamosan a gazdasági aktivitás csökkenése jellemezte. A vállalati átszervezések és megszûnések keretében sorra került elbocsátások hatására a nemzeti össztermék csökkenésénél is nagyobb mértékben csökkent a foglalkoztatottság, amely esetében nem túlzás drasztikus visszaesésrõl beszélni4. A foglalkoztatás csökkenése egyrészt a munkanélküliség növekedésében, másrészt ennél is jelentõsebb mértékben az inaktivitás növekedésében jelentkezett. Az aktív keresõk arányának csökkenése Magyarországon volt a legjelentõsebb a rendszerváltó országok között (Förster-Tóth 1997; Róbert 1997).

A foglalkoztatottság ilyen mértékû visszaesése csak úgy képzelhetõ el, hogy a szocialista nagyvállalatokra jellemzõ belsõ munkaerõpiacok nagy része leépült és helyüket foglalkozási munkaerõpiac váltotta fel (Gábor R. 1997). Ebben a folyamatban jelentõs szerepet játszott a privatizáció, amely a korábban túlsúlyban levõ nagyvállalatok helyett a kisvállalatokat juttatta elõtérbe a foglalkoztatás terén. A kisvállalatok ugyanis méretüknél és kisebb stabilitásuknál fogva kevésbé alkalmasak belsõ munkaerõpiac kiépítésére. Jól mutatja a belsõ munkaerõpiaci lehetõségek szûkülését az önfoglalkoztatás gyors terjedése (Laky 1995). Ez Gábor R. szerint a belsõ munkaerõpiaci foglalkoztatás gyökeres ellentéte, amely könnyen felbontható és nagy jövedelembizonytalanságot takaró munkaviszony. Gábor R. szerint tehát "a rendszerváltás után a dolgozók jóval kisebb hányadának van esélye a belsõ munkaerõpiaci munkakörökben elhelyezkedni, mint a nyolcvanas években; jóval nagyobb hányaduknak kell foglalkozási munkaerõpiacokon (nagyrészt ideértve az önfoglalkoztatást) keresnie a boldogulás lehetõségét" (Gábor R. 1997. 462.old.).

Hipotézis: Feltételezzük, hogy a fentebb leírt folyamatok miatt a dolgozók általában kisebb mértékben tartják állásukat biztonságosnak 1997-ben, mint 1989-ben.

A munkanélkülivé válás veszélye eltérõ mértékben fenyegette a dolgozók különbözõ csoportjait. A legtöbb európai országgal ellentétben, Magyarországon az aktív korú férfiak esetében magasabb a munkanélküliek aránya mint a nõk esetében. A KSH munkaerõ-felvétele 10 százalékos munkanélküliségi rátát mért 1996-ban a férfiak körében, míg a nõk esetében csak 8,2 százalékos rátát állapított meg (OMK 1997). Több magyarázat képzelhetõ el erre a jelenségre. Elõször is a nyugdíjkorhatár öt évvel alacsonyabb a nõk, mint a férfiak esetében. Másodsorban a gazdasági átmenet olyan iparágakat részesített elõnyben, amelyekben a nõk felülreprezentáltak (szolgáltatás, tercier szektor, vendéglátás), míg egy harmadik magyarázat szerint a munkájukat elvesztõ nõk inkább inaktívvá váltak, mint munkanélkülivé. Az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezõk körében szintén magasabb a munkanélküliségi ráta. A KSH adatai szerint 1996-ban 29,7 százalékos volt a munkanélküliségi ráta azok között, akik az általános iskolát sem fejezték be, és 13,9 százalék azok körében akik csak általános iskolai végzettséggel rendelkeznek. Azok körében, akik legmagasabb iskolai végzettsége a középiskolai érettségi ezzel szemben csak 6,9 százalék volt a munkanélküliségi ráta, az egyetemet is végzettek körében pedig 2 százalék. A foglalkoztatásbeli csökkenés eltérõ volt gazdasági ág szerint is. A tercier szektorban 1990 és 1996 között 6 százalékkal csökkent a foglalkoztatottak száma, itt volt a legkisebb a csökkenés. Ugyanebben az idõszakban az iparban foglalkoztatottak száma egyharmadával, a mezõgazdaságban foglalkoztatottak száma pedig kétharmadával csökkent. A munkanélküliség jelentõs regionális különbségeket is mutat. Budapestet és az északnyugati országrészt jellemzi a legalacsonyabb (5-7%-os), az északkeleti régiót pedig a legmagasabb (16-20%-os) munkanélküliségi ráta. A Magyar Háztartás Panel adatai alapján az is megállapítható, hogy a munkanélküliségi ráta nagyobb kistelepüléseken, mint a városokban. A munkanélküliséggel kapcsolatos tanulmányok arra is felhívják a figyelmet, hogy a roma népesség tagjainak sokkal rosszabbak a munkaerõpiaci esélyeik, továbbá az országos átlagot meghaladó munkanélküliségi ráta tapasztalható a legfiatalabb (15-24 éves) korcsoporton belül is. Ezt a két legutóbbi dimenziót azonban tanulmányunkban nem tudjuk figyelembe venni, a kérdéses csoportokba tartozó alacsony számú eset miatt.

Hipotézis: Feltételezzük, hogy a munkavállalók tapasztalatai tükrözik a dolgozók különbözõ csoportjainak munkanélküliség általi fenyegetettségét.

Arra számítunk, hogy az alacsonyabb iskolai végzettségû egyének kevésbé látják biztonságosnak állásukat, mint a magas végzettségûek. Azt is várjuk, hogy csökkenés az alacsony iskolai végzettségûek 1997-ben kevésbé tartják biztonságosnak állásukat, mint 1989-ben.

Arra számítunk, hogy a tercier szektorban dolgozók biztonságosabbnak látják állásukat.

Feltételezzük, hogy a magasabb munkanélküliséggel sújtott településeken fontosabb a dolgozók számára az állás biztonsága, mert a túlkínálatos munkaerõpiacon nehezebb új állást találni.

Azt várjuk, hogy a községi lakosok fontosabbnak tartják az állásbiztonságot, mint nagyobb települések lakói, de náluk kevésbé látják biztonságosnak állásaikat.

Hipotézis: Mivel a munkanélküliségi ráta és ezáltal az új munkahely találásának esélye különbözik a dolgozók egyes csoportjai között, így azt várjuk, hogy az állásbiztonság fontossága is hasonlóan változik.

Azt várjuk, hogy az állás biztonsága kevésbé fontos a magasabb végzettségûek, a városi lakosok, és a tercier szektor dolgozói számára.

Hipotézis: A munkaerõpiaci túlkínálat megjelenése miatt a munkavállalók egyre nagyobb része számára már nem adott a lehetõség, hogy vállalatok közötti fluktuációval javítson keresetén, ezért a munkanélküliségnek megjelenése azt eredményezi, hogy az állásbiztonság felértékelõdik, fontosabbá válik.

Azt várjuk, hogy azok, akik számára a magas kereset a munka fontos tulajdonsága, az állásbiztonságot is fontos tulajdonságnak fogják tartani, és ez az összefüggés a rendszerváltás után erõsödik.

A magánszektorban, illetve az állami szektorban való munka eltérõ lehetõségeket biztosít. A magánszektorban, azon belül is fõleg a kereskedelemben magasabbak a keresetek (Kolosi-Sik 1994), mint az állami szektorban, és a nominálkeresetek az utóbbi években gyorsabban is nõnek a magánszektorban (Förster-Tóth 1997). Bár mind az állami, mind a magánszektorra jellemzõ volt a foglalkoztatás csökkenése 1991 és 1995 között (Förster-Tóth 1997), a közintézményekben ugyanebben az idõben nõtt a foglalkoztatás (Kézdi 1997).

Hipotézis: Azt várjuk, hogy az állásbiztonság 1997-ben fontosabb a magántulajdonban levõ munkahelyeken dolgozóknál.

A versenyzõ szektorokban a szakszervezeti tagság nem tapasztalta, hogy a szakszervezet képes õt megvédeni a munkanélküliség fenyegetésétõl (Thoma 1991; 1995). Az állami szektorban a munkások elbocsátása kevésbé nagy fenyegetés és a sikeres szakszervezeti akciókat eddig inkább a bérek emeléséért indították. Lehetséges azonban, hogy a szakszervezetekbõl való kiáramlás szelektív volt olyan értelemben, hogy azok maradtak benn, akik bizonytalannak érzik állásukat és a munkanélkülivé válás fenyegeti õket. Ezek alapján a szakszervezeti tagság és az állásbiztonság összefüggése nem egyértelmû. Joggal várhatjuk azonban, hogy a szakszervezeti tagok fontosabbnak találják az állás biztonságát, mint a nem tagok, hiszen feltételezhetjük, hogy azok lesznek, illetve maradnak tagok, akiknek különösen fontos az állás biztonsága.

Hipotézis: A szakszervezeti tagok különleges preferenciával rendelkeznek az állásbiztonság iránt.
 

5. Adatok, módszerek és az elemzés eredményei
5.1. Adatok

Hipotéziseinket az International Social Survey Programme (ISSP) 1989-es és 1997-es felvételeinek adatbázisain ellenõrizzük. Az adatgyûjtést mindkét esetben a Társadalomkutatási és Informatikai Egyesülés (TÁRKI) végezte, véletlenszerûen kiválasztott országos reprezentatív mintákon, amelyek a 18 éven felüli népességet nem, életkor és lakóhely szerint megfelelõen reprezentálják. A mintanagyság 1989-ben 1000 fõ volt, ebbõl 601 fõ foglalkoztatott (teljes munkaidõben, részmunkaidõben vagy vállalkozóként); míg 1997-ben 1500 fõt kérdeztek meg, akik között akkor 626 fõ volt a foglalkoztatottak száma. A mintákat egy adatbázisba egyesítve elemezzük. Mivel a két mintában az aktív keresõk száma nagyjából ugyanakkora, így a minták súlyozására nem volt szükség5. Elsõ lépésben kereszttábla-elemzéssel vizsgáljuk az észlelt állásbiztonságnak és az állásbiztonság fontosságának összefüggését a különbözõ magyarázó változókkal, aztán pedig regressziós elemzéssel teszteljük hipotéziseinket.
 

5.2. A kereszttábla-elemzés eredményei

A válaszadókat arra kértük, hogy a munka hét tulajdonsága esetében mondják meg, mennyire érzik igaznak azt állásukra, és mennyire tartják õket fontosnak. Ezek az tulajdonságok az állás biztonsága, a magas kereset, elõmeneteli lehetõségek, a munka érdekessége, a munka önállósága, másokon való segítés és a társadalmi hasznosság voltak. A következõ táblázat mutatja, a válaszok arányát a két vizsgált idõszakban.

1. táblázat
Különbözõ munkajellemzõk észlelése és fontossága 1989-ben és 1997-ben (%)
 
Igaz a munkájára
Fontosnak tartja
 
1989
1997
1989
1997
Társadalmilag hasznos
85,5
78,9
89,3
80,3
Segít másokon
77,8
73,6
77,8
74,0
Önálló munkavégzés
74,8
70,1
77,3
77,7
Állásbiztonság
72,2
47,4
95,5
96,5
Érdekes munka
65,9
63,4
85,0
87,0
Magas kereset
9,7
8,4
92,9
95,4
Rugalmas munkaidõ
-
-
70,9
49,5
Elõmeneteli lehetõségek
9,1
13,9
66,8
73,1
Megjegyzés: N=601 (1989), 626 (1997), a munka rugalmas munkaidõ szempontjából való megítélésére vonatkozó kérdés másképpen volt fogalmazva, így a válaszok nem összehasonlíthatóak. A válaszokat ötfokozatú skálán kódolták. Itt a két legfelsõ kategóriába esõ válaszok aránya van feltüntetve.

Rögtön látszik, hogy a munka "immateriális" jutalmait, mint a társadalmi hasznosság, önállóság, másokon való segítés és érdekesség az amelyet a dolgozók a legnagyobb arányban igaznak tartanak munkájukra. Több mint a válaszadók 70 százaléka látja úgy, hogy munkája rendelkezik ezekkel a tulajdonságokkal és, ez mind a rendszerváltás elõtti, mind az utáni idõszakra jellemzõ. A munka "materiális" jutalmait, mint a magas keresetet vagy az elõmeneteli lehetõségeket viszont sokkal kevesebben, a válaszadóknak csak mintegy 10 százaléka tartotta jellemzõnek munkájára 1989-ben és 1997-ben is. A rendszerváltás elõtt állását biztonságosnak tartotta a dolgozók 72 százaléka, ami az "immateriális" jutalmaknál megfigyelt arányokhoz hasonló. 1997-re azonban alapvetõ változás történt ebben, hiszen az állásukat biztonságosnak tartók aránya 25 százalékponttal, 47 százalékra csökkent. Az egyes munkajellemzõk fontosság szerinti sorrendje azonban teljesen más. Az olyan materiális jellemzõk, mint az állás biztonsága és a magas kereset szerepel az elsõ két helyen, mégpedig úgy, hogy majdnem minden válaszadó fontosnak vagy nagyon fontosnak tartja a munka ezen tulajdonságait. Az érdekes munka tûnik átlagosan a harmadik legfontosabb tulajdonságnak, a dolgozók mintegy 85 százaléka fontosnak vagy nagyon fontosnak tartotta. A munka társadalmi hasznossága vesztett vonzerejébõl az elmúlt idõszakban, hiszen 1989 és 1997 között mintegy 10 százalékkal csökkent az ezt fontosnak vagy nagyon fontosnak tartók aránya. Mindkét periódusban a dolgozók háromnegyede fontosnak tartja a másokon való segítést és a munka önállóságát. A rugalmas munkaidõ sokat vesztett fontosságából, és a legkevésbé fontos tényezõvé vált, míg az elõmeneteli lehetõségek fontossága növekedett.

Most azt kell megvizsgálnunk, hogy az állásbiztonság észlelése tekintetében elõbb említett változások egyöntetûen jellemzik-e az egész munkaerõ-állományt, vagy bizonyos csoportok az átlagosnál jobban vagy az átlagosnál kevésbé érintettek. Azt a kérdést is meg kell válaszolnunk, hogy vajon az állásbiztonság fontosságának változatlansága jellemzõ-e a dolgozók fontosabb csoportjaira. A melléklet 1. és 2. táblázatai mutatják a válaszok eloszlását a különbözõ csoportokban 1989-ben és 1997-ben6. Látható, hogy a nõk a rendszerváltás elõtt biztonságosabbnak látták munkahelyüket, mint a férfiak, míg a rendszerváltás utáni mintában szignifikáns különbség nem érhetõ tetten a két nem véleményei között. Ez abból ered, hogy a nõk esetében 30 százalékkal, a férfiaknál viszont csak 20 százalékkal csökkent az állásukat biztonságosnak tartók aránya 1989 és 1997 között. Az is látható, hogy nincs szignifikáns különbség a férfiak és a nõk között az állásbiztonság fontosságára vonatkozó véleményekben egyik vizsgált idõszakban sem.

Érdekes változást figyelhetünk meg a válaszok életkor szerinti eloszlásában. 1989-ben a 38 és 48 év közötti dolgozók biztonságosabbnak látták munkahelyüket, mind a náluk fiatalabb, mind a náluk idõsebb kollégáiknál. A rendszerváltás utáni mintánkban azonban a legfiatalabb korcsoportban (18 és 37 év között) levõ dolgozók látják a leginkább, míg a legidõsebb korcsoportban (49 év és afölött) levõ dolgozók a legkevésbé biztonságosnak állásukat. Láthatólag nincsen lényeges változás a dolgozóknak az állásbiztonság fontosságával kapcsolatos véleményeiben egyik korcsoportban sem.

Az iskolai végzettség kategóriái szerint nincs különbség az észlelt állásbiztonságban a rendszerváltás elõtti mintában. Ez jelentõsen megváltozik a rendszerváltás utánra: 1997-es mintánkban az érettségivel, illetve egyetemi végzettséggel rendelkezõ dolgozók kétszer akkora arányban látják biztonságosnak állásukat, mint a csak általános iskolai végzettséggel rendelkezõk. Az állásbiztonság fontossága is különbözik az iskolai végzettség szerint. Mindkét idõpontban az egyetemi vagy fõiskolai végzettséggel rendelkezõk alacsonyabb arányban válaszolják, hogy az állásbiztonság nagyon fontos. Ez minden bizonnyal összefügg a piacképes ismeretekkel rendelkezõk jobb munkaerõpiaci pozícióival. Míg a rendszerváltás elõtti mintában nem figyelhetõ meg eltérés az állásbiztonság észlelésében az önállóak és az alkalmazottak között, addig 1997-ben az önállóak 54,7 százaléka tartja biztonságosnak állását, míg az alkalmazottaknak csak 46,3 százalékára jellemzõ mindez. Ugyanez a minta figyelhetõ meg a beosztottak és vezetõk esetében is, mégpedig úgy, hogy a vezetõk tartják állásukat biztonságosabbnak. Megállapítható az is, hogy az alkalmazottak általában fontosabbnak tartják az állás biztonságát, mint az önállóak. A mezõgazdasági dolgozók 1989-ben az ipari dolgozóknál jóval nagyobb arányban látták biztonságosnak munkájukat, a megfelelõ arány 80 százalék volt az elõbbiek, 66 százalék az utóbbiak esetében. Az is megfigyelhetõ, hogy az ipari dolgozók körében az állásbiztonság sokkal fontosabbá vált: 56 százalékról 68 százalékra növekedett az állásbiztonságot nagyon fontosnak tartók aránya. A szakszervezeti tagság sem az állásbiztonság észlelésének, sem fontosságának tekintetében nem mutat az általános tendenciáktól eltérõ mintákat. A városi lakosok esetében kevésbé csökken az állásukat biztonságosnak látók aránya a két idõpont között, mint a községi lakosok körében, így 1997-ben már jelentõs a különbség a két településtípuson lakók állásbiztonsággal kapcsolatos véleményeiben: az állásukat biztonságosnak tartók aránya 51 százalékos volt a városi lakosok és 39 százalékos a községi lakosok esetében.
 

5.3. Többváltozós elemzés

Megpróbáltuk megvizsgálni, hogy a korábban vázolt összefüggések akkor is fennállnak-e, ha figyelembe vesszük a független változók közötti összefüggéseket is. Az ordinális skálán mért függõ változók és a független változók kapcsolatának vizsgálatára alkalmas ordinális logitmodellt használjuk erre a célra (Greene 1993; Clark 1997)7. Hogy pontosan lássuk az egyes magyarázó változóknak a függõ változókra gyakorolt hatásának nagyságát, kiszámoltuk egy meghatározott "referencia személy" milyen valószínûséggel esik a függõ változó egyes kategóriáiba. A referencia személy átlagos életkorú (42,3 éves), végzettségû (11,6 iskolában töltött év) és jövedelmû (30.333 Ft havi személyes jövedelem) fehérgalléros foglalkozást ûzõ férfi, aki állami tulajdonban levõ ipari vállalatban dolgozik, és a munka tulajdonságaival kapcsolatos szubjektív észleléseit és fontossági ítéleteit mérõ változókon nulla értéket vesz fel. A dichotóm magyarázó változók hatását úgy kapjuk meg, hogy összehasonlítjuk a modell által a referencia személynél az elõre jelzett "predicted" állásbiztonság-értékeket abban az esetben, amikor a kérdéses változó nulla, illetve egy értéket vesz fel. Folytonos magyarázó változók esetében önkényesen választottunk egy értéket, amelyet összehasonlítunk az eredeti referencia személlyel.

Külön modelleket becsültünk meg az állásbiztonság fontosságára és az észlelt állásbiztonságra is, egymás után vonva be a magyarázó változók különbözõ csoportjait. Elõször a demográfiai változókat és az iskolai végzettséget, a második modellben a foglalkozást, iparágat, szakszervezeti tagságot, jövedelmet, lakóhelyt, a munkanélküliséget8 és a munkahely-tulajdonlást szerepeltettük, és mindig teszteltük azt is, hogy változott-e idõben a független változók hatása (interakciós hatások). A harmadik modellben a szubjektív percepciós (észlelt magas kereset, elõmeneteli lehetõségek, állásbiztonság) és fontosság-változók (magas kereset, elõmeneteli lehetõségek, állásbiztonság fontossága) és az idõvel képzett interakciós hatásaik szerepeltek, míg a negyedik modellben minden független változó szerepelt. Végül megbecsültük az érzékelt állásbiztonság és az állásbiztonság fontosságának hatását a munkával való elégedettségre. Az eredmények a melléklet 3, 4. és 5. táblázataiban találhatók.

Észlelt állásbiztonság. A melléklet 3. táblázatából látható, hogy állásbiztonság észlelésében 1989 és 1997 között bekövetkezett változás egy része a független változók bevonása mellett is fennmarad. Az alkalmazottak 1997-ben kevésbé biztonságosnak tartják állásukat, amit az idõ változó negatív együtthatója is mutat. Eredményeink azt is mutatják, hogy csak a válaszadó iskolai végzettségének, a munkahely szektorális hovatartozásának, az észlelt magas keresetnek és az észlelt elõmeneteli lehetõségeknek van szignifikáns hatása az észlelt állásbiztonságra. A magasabb végzettségû alkalmazottak némileg kevésbé biztonságosnak érezték az átlagosnál állásukat 1989-ben, de becsléseink szerint ez radikálisan megváltozott 1997-re. A változónak az idõvel vett interakciója is szignifikáns ugyanis, mégpedig pozitív együtthatóval, ami azt jelenti, hogy 1997-ben egy oktatásban töltött év növeli annak a valószínûségét, hogy a válaszadó magasabb állásbiztonságot tapasztalt. Mindez egybevág az emberi tõkének a munkaerõpiacon való növekvõ szerepére vonatkozó ismereteinkkel. Azok az alkalmazottak, akik úgy látják, hogy magas keresettel vagy elõmeneteli lehetõségekkel rendelkeznek nagyobb valószínûséggel látják biztonságosabbnak is állásukat. Ugyanez igaz a mezõgazdaságban és a szolgáltató szektorban dolgozó alkalmazottakra, akik munkájukat az ipari dolgozóknál biztonságosabbnak látják. A nullától szignifikánsan különbözõ együtthatóval rendelkezõ változók hatásának nagyságára vonatkozó becsléseinket a 2. táblázat foglalja össze.

2. táblázat
A referencia személy esetén elõrejelzett valószínûségek: észlelt állásbiztonság (%)
Nem igaz
Igaz is 
meg nem is
Igaz
Összesen
Referencia személy 1989
20,21
30,94
48,84
100
Referencia személy 1997
82,50
12,62
4,88
100
Mezõgazdaság
11,02
22,84
66,15
100
Tercier szektor
14,08
26,30
59,62
100
Észlelt magas kereset
8,27
18,89
72,84
100
Észlelt elõmeneteli lehetõségek
7,93
18,33
73,74
100
Végzettség 1989: 17 oktatásban töltött év
29,06
33,81
37,13
100
Végzettség 1997: 17 oktatásban töltött év
34,84
34,01
31,15
100

A legnagyobb hatást az idõ változó gyakorolja. A referencia személynek 1989-ben 20 százalék esélye van, hogy egyáltalán nem vagy nem biztonságosnak értékelje állását, míg 1997-ben ez az arány 83 százalékos. 1997-ben az átlag feletti iskolai végzettséggel (17 év iskolában töltött idõ) rendelkezõ, egyébként minden másban a referencia személyhez hasonló egyén esélye 35 százalékos, hogy állását ne érezze biztonságosnak, míg, ahogy elõbb is láttuk az átlagos iskolai végzettséggel rendelkezõ referencia személy esetében ez az arány meghaladja a négyötödöt. Azok az alkalmazottak, akik keresetüket magasnak tartják vagy elõmeneteli lehetõségeiket kedvezõen értékelik, sokkal nagyobb valószínûséggel mondták, hogy állásuk biztonságos: 70 százalék körükben azok aránya, akik biztonságosnak vagy nagyon biztonságosnak látják állásukat. A mezõgazdaságban vagy a tercier szektorban dolgozók esetében szintén jóval magasabb, 60 százalék körüli az állásbiztonság észlelésének elõre jelzett valószínûsége.

Az állásbiztonság fontossága. A független változóknak az állásbiztonság fontosságára gyakorolt hatására vonatkozó becsléseink a melléklet 4. táblázatában találhatók. A szakszervezeti tagságnak, az értelmiségi foglalkozásnak, a lakóhely településtípusának, a magas keresetnek és az elõrejutás fontosságának van szignifikáns hatása az állásbiztonság fontosságára vonatkozó véleményekre. A válaszadó életkorának és iskolai végzettségének is van független hatása 1997-ben a függõ változóra. A szakszervezeti tagok nagyobb eséllyel tartják az állásbiztonság fontosnak, mint a szakszervezeteken kívüli munkavállalók. Az értelmiségiek másoknál kisebb valószínûséggel tartják a munka ezen tulajdonságát fontosnak 1989-ben, de 1997-re megváltozott a helyzet, amikor is már körükben nagyobb annak az esélye, hogy fontosnak tartják az állás biztonságát, mint a nem értelmiségiek körében. A községekben lakó dolgozóknak a városiakhoz képest - úgy tûnik - különleges preferenciájuk van az állás biztonságának irányába, amit a településtípus változó negatív együtthatója is mutat. Azok, akik fontosnak tartják a magas keresetet, nagyobb fontosságot tulajdonítanak az állás biztonságának, mint azok, akik kevésbé tartják a magas keresetet a munka fontos tulajdonságának. Sõt, az is megállapítható, hogy a magas keresetet fontosnak tartók nagyobb fontosságot tulajdonítanak az állásbiztonságnak 1997-ben, mint 1989-ben, amit az interakciós változó szignifikáns és pozitív együtthatója mutat. Mindez megerõsíteni látszik azon hipotézisünket, miszerint a gyakori munkahely-változtatások már nem jelent lehetséges keresetnövelõ stratégiát. További szignifikáns interakciós változók is vannak. Idõsebb dolgozók nagyobb valószínûséggel tartják fontosnak az állásuk biztonságát 1997-ben, mint 1989-ben, és a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezõ dolgozók kevésbé tulajdonítanak fontosságot a munka ezen tulajdonságának a rendszerváltás utáni idõszakban, mint elõtte.

Most megpróbáljuk a szignifikáns együtthatóval rendelkezõ független változók hatásának nagyságát megbecsülni. Módszerünk ugyanaz, mint az elõbb volt: összevetjük az egyes válaszlehetõségek elõre jelzett valószínûségét a referencia személy esetében. Az eredményeket a 3. táblázat mutatja.

3. táblázat
A referencia személy esetén elõre jelzett valószínûségek: állásbiztonság fontossága (%)
Nem fontos
Fontos
Nagyon fontos
Összesen
Referencia személy
8,01
54,20
37,79
100
Szakszervezeti tagság
5,29
46,06
48,65
100
Értelmiség
18,89
62,60
18,51
100
Település típus
11,76
59,82
28,41
100
Elõmeneteli lehetõségek fontossága
3,26
35,66
61,08
100
Magas kereset fontossága 1989
4,19
41,08
54,72
100
Magas kereset fontossága 1997
1,81
23,99
74,20
100
Életkor 1997: 60 éves
1,28
18,39
80,33
100
Végzettség 1997:
17 oktatásban töltött év
54,55
41,23
4,22
100

Láthatjuk, hogy a becsült modell alapján a szakszervezeti tagsággal is rendelkezõ referencia személy 11 százalékkal nagyobb valószínûséggel tartja az állás biztonságát a munka nagyon fontos tulajdonságának. Tehát más eredményre jutottunk, mint a kereszttábla-elemzés alapján. A megfigyelt gyakoriságok alapján azt a következtetést vontuk le, hogy nincs kapcsolat a szakszervezeti tagság és az állásbiztonság fontossága között, de a logit-modell alapján úgy tûnik, hogy ezt a kapcsolatot a más független változók közötti korreláció fedte el. Az értelmiségiek attitûdje jelentõs változáson ment keresztül a két vizsgált idõpont között: 1989-ben annak az elõre jelzett valószínûsége, hogy az értelmiségi foglalkozású referencia személy nagyon fontosnak tartja az állás biztonságát 18,5 százalék volt, míg 1997-ben 51,7 százalék. A "nagyon fontos" válasz esélye a magas keresetet fontosnak tartó referencia személy esetében is mintegy 20 százalékkal növekedett meg 1997-re. Az 1997-es részmintában ez a valószínûség 80,3 százalék volt a 60 éves dolgozók esetében, de csak 4 százalék azoknál, akik 17 évet töltöttek az oktatásban.
 

6. Munkával való elégedettség

Elõzõ elemzésünkbõl azt a következtetést vonhattuk le, hogy a dolgozók Magyarországon általában bizonytalanabbnak észlelik állásukat a rendszerváltás után, mint azelõtt. Modellünk szerint ennek a munkával való elégedettségre is hatással kell lennie. A munkával való elégedettség egyébként átlagosan nem változott a rendszerváltás elõtti állapothoz képest. A hétfokú skálán (1 - tökéletesen elégedett, 7 - teljesen elégedetlen) kódolt változó átlagértéke 1989-ben 3,15, 1997-ben 3,18 volt. Az átlagérték változatlansága ellenére azonban a válaszok eloszlása módosult: 1997-re 12,1 százalékról 23,2 százalékra növekedett a tökéletesen vagy nagyon elégedettek aránya, és 10 százalékkal nõtt a skála közepén (elégedett is, meg nem is) levõ válaszok aránya is, ezzel párhuzamosan viszont jelentõsen csökkent a meglehetõsen elégedettek hányada. Az állásbiztonsággal kapcsolatos vélemények hatását az elégedettségre ismét az ordinális logitmodell segítségével becsültük meg. Az eredményeket a melléklet 5. táblázatában lehet megtalálni. A táblázatból látszik, hogy a biztos állás, a magas kereset és az elõmeneteli lehetõségek észlelésének pozitív az együtthatója, ami azt jelenti, hogy magasabb elégedettséggel függnek össze. Az idõ és a magas kereset észlelésének interakciós változója is szignifikáns, ami azt jelenti, hogy a magasa keresetet észlelõk elégedettebbek munkájukkal 1997-ben, mint 1989-ben. Érdemes megjegyezni, hogy az állásbiztonság észlelésének akkor is van hatása, amikor a magas kereset és az elõmeneteli lehetõségek percepciója is szerepel a modellben. Azt is észre kell vennünk továbbá, hogy az állásbiztonság észlelésének hatása a munkával való elégedettsége nem különbözik a két idõszakban, amit az jelez, hogy az interakciós változó együtthatója nem különbözik szignifikánsan a nullától. Megállapítható továbbá, hogy az állásbiztonság fontosságának is van független hatása a munkával való elégedettségre, mégpedig pozitív együtthatóval, ami azt jelenti, hogy az állásbiztonság fontossága együtt jár a nagyobb elégedettséggel. Természetesen a magasabb jövedelem fokozottabb elégedettséggel jár együtt, míg a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezõk kevésbé elégedettek munkájukkal, mint a kevésbé képzettek. Ez lehet egyrészt a magasabb végzettségûek magasabb igényszintjének is az eredménye, de okozhatja az is, hogy a magasabb végzettségûek nagyobb eséllyel nem találnak pontosan a végzettségüknek és képességeiknek megfelelõ munkát Clark (1997). Az önállóak szintén elégedettebbnek tûnnek az alkalmazottaknál.

Az elõre jelzett valószínûségek az egyes szignifikáns hatások esetén a következõ táblázatban kerültek összefoglalásra.

4. táblázat
A referencia személy esetén elõre jelzett valószínûségek: munkával való elégedettség (%)
Nem
elégedett
Elégedett is meg nem is
Elégedett
Összesen
Referencia személy
15,96
40,88
43,15
100,00
Önálló
14,81
39,85
45,33
100,00
Állásbiztonság fontossága
11,72
36,21
52,06
100,00
Észlelt állásbiztonság
8,17
29,99
61,84
100,00
Észlelt magas kereset: 1989
8,64
30,97
60,39
100,00
Észlelt magas kereset 1997
4,23
19,20
76,57
100,00
Észlelt elõmeneteli lehetõségek
12,80
37,64
49,57
100,00
Végzettség 1997: 17 oktatásban töltött év
20,93
43,80
35,26
100,00
Jövedelem: az átlag másfélszerese 
14,43
39,48
46,09
100,00

Láthatjuk, hogy az észlelt állásbiztonságnak meglehetõsen erõs a hatása a munkával való elégedettségre: az elõre jelzett valószínûsége annak, hogy elégedett lesz a munkájával, mintegy 20 százalékkal magasabb a munkájával elégedett referencia személy esetében, mint a munkájával elégedetlen esetében. Az észlelt magas keresetnek hasonló erõsségû a hatása 1989-ben, de 1997-re ez a hatás válik a legerõsebbé. A gazdasági önállóságnak, valamint a magas jövedelemnek csak kisebb hatása van.
 

7. Konklúzió

Vizsgálódásaink összefoglalásaképpen összehasonlítjuk empirikus eredményeinket azokkal a hipotézisekkel, amelyeket elméleti megfontolásaink alapján fogalmaztunk meg. A dolgozók állásukat kevésbé tartják biztonságosnak a rendszerváltás után. Ezt a nézetet általában vallják a munkások, de az észlelt állásbiztonság csökkenése különbözõképpen érintette a dolgozók különbözõ csoportjait. Az eltérések, várakozásainknak megfelelõen a valóságos munkaerõpiaci helyzetet és annak változását tükrözik. Hipotézisünk a magasabb végzettségûek által tapasztalt nagyobb állásbiztonságról megerõsítést nyert az adatok által, és a végzettség idõben növekvõ hatását szintén kimutattuk. A tercier szektorban dolgozók szintén inkább biztonságosnak látják állásukat, ami szintén hipotézisünket megerõsítõ adat. Szubjektív változók, mint az észlelt magas kereset és elõmeneteli lehetõségek szintén együtt járnak az állásbiztonság észlelésével. Az állásbiztonság fontosságával kapcsolatban eredményeink azt mutatják, hogy pozitív irányú kapcsolat van a magas kereset fontossága és az állásbiztonság fontossága között. Az is elmondható, hogy ez a kapcsolat 1997-re erõsebbé vált a rendszerváltás elõtti állapotokhoz képest. Ezt az eredményt úgy tekintjük, mint evidenciát, amely alátámasztja a rendszerváltás során változó munkásstratégiákkal kapcsolatos hipotézisünket. Azt is vártuk, hogy a foglalkoztatottak azon csoportjai, amelyeket magasabb munkanélküliségi ráta jellemez fontosabbnak tartják az állás biztonságát, mivel munkájuk elvesztése esetén nehezebben tudnának új munkát kapni. Az idõsebb munkavállalók a rendszerváltás után fontosabbnak tartják az állásbiztonságot, míg ugyanebben az idõszakban a magasabb végzettségûek, valamint a városi lakosok kevésbé tartják azt fontosnak. A szakszervezeti tagok is fontosabbnak tartják az állásbiztonságot, mint a tagsággal nem rendelkezõk. Végül megvizsgáltuk az észlelt állásbiztonság a munkával való elégedettségre való hatását is. Az észlelt állásbiztonság, a magas kereset és az elõmeneteli lehetõségek észlelésével együtt a munkával való elégedettségre szignifikáns hatást gyakorol; a magas keresetnek van a legnagyobb hatása. Egyik függõ változónkkal kapcsolatban sem sikerült azonban a munkanélküliség9 és a munkahely tulajdonának10 hatását kimutatnunk.
 

Bibliográfia

Becker, G. S. 1975. Human Capital. A Theoretical and Empirical Analysis with Special Reference to Education. Chicago: University of Chicago Press

Clark, A. E. 1997. Job satisfaction and gender: Why are women so happy at work? Labour Economics, (4), 341-372.

Curtice, J. 1993. Satisfying work - if you can get it. In: Roger Jowell, Lindsay Brook, Lizanne Dowds (eds.) International Social Attitudes: The 10th BSA Report. London: SCPR

Förster, M.-Tóth I. Gy. 1997. Szegénység és egyenlõtlenségek Magyarországon és a Visegrádi államokban. TÁRKI Társadalompolitikai Tanulmányok, No. 1. Budapest: TÁRKI

Gábor R. I. 1997. Belsõ- versus foglalkozási munkaerõpiac - a poszt-szocialista átalakulás elhanyagolt dimenziója. Közgazdasági Szemle, 6, 457-473.

Greene, W. H. 1993. Econometric Analysis. 2nd ed., Prentice-Hall

Hakim, C. 1991. Grateful slaves and self-made women: fact and fantasy in women's work orientation. European Sociological Review, (7) 2, 101-121.

Héthy L.-Makó Cs. 1972. Munkásmagatartások és a gazdasági szervezet. Budapest: Akadémiai Kiadó

Hradil, S. 1994. Soziale Schichtung und Arbeitssituation. In: Rainer Geißler (hrg.) Soziale Schichtung und Lebenschancen in Deutschland. Stuttgart: Verdinand Enke Verlag

Kalleberg, A. L. 1992. Foglalkozási viszonyok és munka-attitûdök Magyarországon és az Egyesült Államokban. Szociológiai Szemle, (1).

- 1997. Work Orientation. Research Project. Tel-Aviv: ISSP Drafting Group

Kalleberg, A. L.-K. A. Loscocco 1983. Aging, values and rewards: explaining age differences in job satisfaction. American Sociological Review, (48) February, 78-90.

Kalleberg, A. L.-T. Reve 1992. Contracts and commitment: economic and sociological perspectives on employment relations. Human Relations, (45) 9, 1103-1132.

Kalleberg, Arne L.-D. Stark 1993. Career strategies in capitalism and socialism: work values and job rewards in the United States and Hungary. Social Forces, (72) 1, 181-198.

Kertesi G.-Sziráczki Gy. 1989. Munkásmagatartások a munkaerõpiacon. In: Czakó Á.-Gyenei M.-Lengyel Gy. (szerk.): Gazdaságszociológiai tanulmányok. Budapest: Aula

Kézdi G. 1998. Foglalkoztatás és keresetek a közszférában. In: Kolosi T.-Tóth I. Gy.-Vukovich Gy. (szerk.): Társadalmi Riport 1998. Budapest: TÁRKI

Kolosi T.-Sik E. 1994. A magángazdaság nemzetgazdasági súlya és némely társadalmi jellemvonásai. In: Andorka R.-Kolosi T.-Vukovich Gy. (szerk.): Társadalmi Riport 1994. Budapest: TÁRKI

Kornai J. 1980. A hiány. Budapest: Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó

- 1993. A pénzügyi fegyelem evolúciója a poszt-szocialista rendszerben. Közgazdasági Szemle, (XL) 5.

Laky T. 1995. A magángazdaság kialakulása és a foglalkoztatottság. Közgazdasági Szemle, (XLIII) 7-8.

Országos Munkaügyi Központ 1997. Munkaerõpiaci helyzetjelentés. Budapest: Struktúra-Munkaügyi Kiadó Kft.

Róbert P. 1997. Társadalmi rétegzõdési folyamatok és az átalakulás: egy nemzetközi összehasonlítás tanulságai. Társadalom és Gazdaság, No. 2. 48-77.

Stark, D. 1989. Osztályozás és szelektív béralku a belsõ munkaerõpiacon. In: Czakó Á.-Gyenei M.-Lengyel Gy. (szerk.): Gazdaságszociológiai tanulmányok. Budapest: Aula

Szívós P.-Tóth I. Gy. 1998. A jóléti támogatások és a szegénység Magyarországon 1992-1996. TÁRKI Társadalompolitikai Tanulmányok No. 5. Budapest: TÁRKI

Thoma L. 1991. A magyar szakszervezetek átalakulása 1988-1990. In: Kurtán S.-Sándor P.-Vass L. (szerk.): Magyarország Politikai Évkönyve 1991. Budapest: Ökonómia Alapítvány-Economix Rt.

- 1995. A magyar szakszervezetek helyzete. In.: Kurtán S.-Sándor P.-Vass L. (szerk.): Magyarország Politikai Évkönyve 1995. Budapest: Ökonómia Alapítvány-Economix Rt.

Williamson, O. 1985. Economic Institutions of Capitalism. New York: Free Press
 

1. melléklet

A kérdések megfogalmazása (ISSP 1997):

Észlelt munkajellemzõk:
"Kérem a következõ állítások mindegyikérõl mondja meg a válaszlap segítségével, hogy mennyire igazak az Ön fõállású munkájára!
Biztos állása van.
Magas a keresete.
Jó elõmeneteli lehetõségei vannak.
A munkája érdekes.
Önállóan dolgozhat.
A munkájával másokon tud segíteni.
A munkája hasznos a társadalomnak."
Válaszok kódolása: 1 - egyáltalán nem igaz, 5 - teljesen igaz.

Az egyes munkajellemzõk fontossága:
"Egy állást, munkát sokféle szempontból lehet ítélünk meg. Kérem a válaszlap segítségével mondja meg, hogy Önnek, személy szerint, mennyire fontos az, hogy...
egy állás biztos legyen?
Magas legyen a kereset?
Jó lehetõségek legyenek az elõrejutásra?
A munka érdekes legyen?
Önállóan végezhetõ munka legyen?
Olyan munka legyen, amellyel másokon segítünk?
Hasznos legyen a társadalomnak?
Olyan munka legyen, ahol az ember szabadon dönti el, hogy a nap melyik szakában, illetve mely munkanapokon dolgozik?"
Válaszok kódolása: 1 - egyáltalán nem fontos, 5 - nagyon fontos.

Munkával való elégedettség:
"Mennyire elégedett Ön jelenlegi munkájával?"
Válaszok kódolása:1 - tökéletesen elégedett, 7 - teljesen elégedetlen.
 

2. melléklet

1. táblázat
Észlelt állásbiztonság
   
Nem
igaz (%)
Igaz is 
meg nem is (%)
Igaz 
(%)
N
Prob>?2
A válaszadó neme            
1989
8,20
14,80
77,00
257
0,0000
 
1997
24,20
30,80
45,10
273
 
Férfi
1989
10,20
21,60
68,20
305
0,0000
 
1997
21,80
28,90
49,30
353
 
Életkora            
18-37 év
1989
9,60
21,30
69,10
136
0,0010
 
1997
19,10
30,00
50,90
293
 
38-48 év
1989
10,40
13,70
75,80
182
0,0000
 
1997
22,90
31,90
45,20
210
 
49- év
1989
8,20
20,50
71,30
244
0,0000
 
1997
31,70
25,20
43,10
123
 
Iskolai végzettsége            
Általános iskola
1989
11,10
18,10
70,80
144
0,0000
 
1997
33,30
29,80
36,90
84
 
Érettségi
1989
8,30
18,80
72,90
362
0,0000
 
1997
22,30
32,10
45,60
421
 
Fõiskola, egyetem
1989
10,70
17,90
71,40
56
0,3710
 
1997
17,40
21,50
61,20
121
 
Munkaerõpiaci státusz            
Alkalmazott
1989
9,10
18,80
72,10
527
0,0000
 
1997
23,40
30,30
46,30
538
 
Önálló
1989
11,40
14,30
74,30
35
0,1340
 
1997
18,60
26,70
54,70
86
 
Munkahelyi beosztás            
Beosztott
1989
9,60
18,90
71,50
470
0,0000
1997
23,10
30,30
46,60
545
 
Vezetõ
1989
7,60
16,30
76,10
92
0,0050
 
1997
20,30
26,60
53,20
79
 
Gazdasági ág            
Ipar
1989
11,00
22,40
66,50
245
0,0000
 
1997
27,80
28,40
43,80
194
 
Mezõgazdaság
1989
6,50
12,90
80,60
93
0,0000
 
1997
20,90
37,20
41,90
43
 
Tercier szektor
1989
8,50
16,50
75,00
224
0,0000
 
1997
20,40
29,60
50,00
388
 
Szakszervezeti tagság            
Nem tag
1989
8,10
20,20
71,70
198
0,0000
 
1997
21,40
29,80
48,80
490
 
Tag
1989
9,90
17,60
72,50
364
0,0000
 
1997
27,90
29,40
42,60
136
 
Település típus            
Község
1989
9,05
22,63
68,31
243
0,0000
 
1997
28,64
31,66
39,70
199
 
Város
1989
9,40
15,36
75,24
319
0,0000
 
1997
20,14
28,81
51,05
427
 
Megjegyzés: Az idõbeli változás ?2 próbájának p értéke van feltüntetve a táblázatban. A válaszokat eredetileg ötfokú skálán kódolták, itt a az alsó kettõ és a felsõ kettõ kategória összevontan szerepel.

2. táblázat
Az állásbiztonság fontossága
   
Nem fontos
(%)
Fontos
(%)
Nagyon fontos
(%)
N
Prob>?2
A válaszadó neme            
1989
1,80
37,80
60,40
275
0,231
 
1997
3,30
32,00
64,70
272
 
Férfi
1989
6,80
38,80
54,30
322
0,19
 
1997
5,10
33,80
61,10
352
 
Életkora            
18-37 év
1989
2,10
41,00
56,90
144
0,194
 
1997
5,10
34,90
59,90
292
 
38-48 év
1989
4,30
34,60
61,20
188
0,51
 
1997
4,30
29,20
66,50
209
 
49- év
1989
6,00
39,60
54,30
265
0,157
 
1997
2,40
35,00
62,60
123
 
Iskolai végzettsége            
Általános iskola
1989
5,10
37,20
57,70
156
0,048
 
1997
0,00
31,00
69,00
84
 
Érettségi
1989
3,10
37,80
59,10
381
0,102
 
1997
4,80
31,30
64,00
419
 
Fõiskola, egyetem
1989
11,70
45,00
43,30
60
0,241
 
1997
5,80
40,50
53,70
121
 
Munkaerõpiaci státusz            
Alkalmazott
1989
4,30
38,00
57,70
558
0,094
 
1997
3,40
32,80
63,90
537
 
Önálló
1989
7,70
43,60
48,70
39
0,697
 
1997
10,60
32,90
56,50
85
 
Munkahelyi beosztás            
Beosztott
1989
3,80
38,60
57,60
500
0,059
1997
4,60
31,60
63,80
544
 
Vezetõ
1989
8,20
37,10
54,60
97
0,267
 
1997
2,60
41,00
56,40
78
 
Gazdasági ág            
Ipar
1989
6,60
37,60
55,80
258
0,031
 
1997
4,60
27,30
68,00
194
 
Mezõgazdaság
1989
2,00
39,00
59,00
100
0,829
 
1997
2,30
44,20
53,50
43
 
Tercier szektor
1989
3,30
38,90
57,70
239
0,471
 
1997
4,40
34,50
61,10
386
 
Szakszervezeti tagság            
Nem tag
1989
7,20
39,20
53,60
209
0,072
 
1997
4,30
33,80
61,90
488
 
Tag
1989
3,10
37,90
59,00
388
0,237
 
1997
4,40
30,10
65,40
136
 
Település típus            
Község
1989
3,40
33,96
62,64
265
0,72
 
1997
2,51
31,66
65,83
199
 
Város
1989
5,42
41,87
52,71
332
0,057
 
1997
5,18
33,65
61,18
425
 
Megjegyzés: Az idõbeli változás ?2 próbájának p értéke van feltüntetve a táblázatban. A válaszokat eredetileg ötfokú skálán kódolták, itt a az alsó három kategória összevontan szerepel.

3. táblázat
Az észlelt állásbiztonság regressziós becslése
 
Modell 1.
Modell 2.
Modell 3.
Modell 4.
1997-es minta
-1,7109
-1,7810
-3,1857
-2,9238
Férfi
-0,1924
   
-0,1993
Életkor
0,0069
   
0,0069
Iskolai végzettség
-0,0153
   
-0,0888
Jövedelem logaritmusa  
0,4280
 
0,2671
Vezetõ  
-0,1203
 
0,0786
Önálló  
0,5721
 
0,4270
Szakszervezeti tag  
0,0042
 
0,0118
Értelmiség  
-0,3471
 
0,2470
Menedzser  
0,0489
 
0,0766
Szakmunkás  
0,0754
 
0,0948
Betanított munkás, segédmunkás  
0,0765
 
-0,2136
Mezõgazdaság  
0,6776
 
0,7161
Tercier szektor  
0,4426
 
0,4360
Munkahely privát tulajdonban  
-0,4234
 
-0,3732
Városi lakos  
0,1828
 
0,2525
Munkanélküliség  
-0,3878
 
-1,0016
Munkajellemzõk fontossága:        
Állásbiztonság    
0,2653
0,2434
Magas kereset    
0,2894
0,2059
Elõmeneteli lehetõségek    
-0,1878
-0,1562
Észlelt munkajellemzõk        
Magas kereset    
1,5330
1,0327
Elõmeneteli lehetõségek    
1,3468
1,0786
Idõvel vett interakciók        
Nem
0,3821
   
0,3001
Életkor
-0,0227
   
-0,0205
Iskolai végzettség
0,1302
   
0,1563
Értelmiség  
1,0378
 
-0,0222
Magas kereset fontossága    
4,7049
-0,3833
Elõmeneteli lehetõségek fontossága    
-1,1962
0,2749
Észlelt magas kereset    
-0,9666
-0,4214
1. osztópont
-3,5257
1,2303
-4,6245
-0,9740
2. osztópont
-2,1444
2,6270
-3,0145
0,4476
3. osztópont
-0,8075
3,9833
-0,6332
1,8668
4. osztópont
1,3565
6,1914
2,5005
4,2288
N
1188
1188
1188
1188
?2
91,94
128,18
174,07
231,56
?2 szignifikancia
0,0000
0,0000
0,0000
0,0000
Pszeudo R2
0,0278
0,0387
0,0523
0,0700
Megjegyzés: A táblázatban együtthatók szerepelnek, a p=0,05-ös szignifikancia szinten szignifikáns együtthatók vannak kiemelve. Az interakciós hatások közül csak a szignifikánsak szerepelnek a táblázatban. Az osztópontokat is az ordinális logit becslés adja.

4. táblázat
Az állásbiztonság fontosságának regressziós becslése
 
Modell 1.
Modell 2.
Modell 3.
Modell 4.
1997-es minta
0,0755
0,7530
-0,0793
0,3051
Férfi
-0,2968
   
-0,3691
Életkor
-0,0071
   
-0,0022
Iskolai végzettség
-0,0337
   
0,0144
Jövedelem logaritmusa
-0,1719
 
-0,0929
Vezetõ
-0,7780
 
-0,6982
Önálló
-0,7124
 
-0,7730
Szakszervezeti tag
0,4301
 
0,4446
Értelmiség
-1,0735
 
-0,9835
Menedzser  
0,6066
 
0,5993
Szakmunkás
0,0331
 
0,1004
Betanított munkás, segédmunkás
-0,2636
 
-0,2625
Mezõgazdaság  
0,2425
 
0,1855
Tercier szektor
0,2556
 
0,1638
Munkahely privát tulajdonban  
0,4646
 
0,6063
Városi lakos  
-0,4056
 
-0,4255
Munkanélküliség
0,0582
 
1,8909
Munkajellemzõk fontossága:        
Magas kereset    
0,6775
0,6879
Elõmeneteli lehetõségek
0,9782
0,9491
Észlelt munkajellemzõk:      
Állásbiztonság  
0,2355
0,2546
Magas kereset    
-0,1189
-0,0061
Elõmeneteli lehetõségek
-0,0710
-0,1807
Idõvel vett interakciók        
Nem
0,0538
   
0,1782
Kor
0,0230
   
0,0318
Iskolai végzettség
-0,0682
   
-0,1543
Értelmiségi
1,0090
 
1,5524
Magas kereset fontossága    
0,6984
0,8670
1. osztópont
-7,9090
-8,8381
-6,5796
-7,7665
2. osztópont
-5,2577
-6,1816
-3,9273
-5,1076
3. osztópont
-3,8684
-4,7868
-2,5353
-3,6961
4. osztópont
-1,1689
-2,0565
0,3019
-0,7571
N
1221
1221
1221
1221
?2
24,76
44,79
154,12
213,17
?2 szignifikancia
0,0008
0,0124
0
0
Pszeudo R2
0,0121
0,0218
0,0751
0,1038
Megjegyzés: A táblázatban együtthatók szerepelnek, a p=0,05-ös szignifikancia szinten szignifikáns együtthatók vannak kiemelve. Az interakciós hatások közül csak a szignifikánsak szerepelnek a táblázatban. Az osztópontokat is az ordinális logit becslés adja.

5. táblázat
A munkával való elégedettség regressziós becslése
 
Modell 1.
Modell 2.
Modell 3.
Modell 4.
1997-es minta
-3,5609
-0,1505
0,1118
-0,6433
Férfi
-0,0149
   
-0,0896
Életkor
-0,0476
   
-0,0307
Életkor2
0,0007
   
0,0005
Iskolai végzettség
-0,0557
   
-0,0775
Jövedelem logaritmusa
0,5211
 
0,3176
Vezetõ
-0,0117
 
0,1410
Önálló
0,2794
 
0,5009
Szakszervezeti tag
0,1284
 
0,1072
Értelmiség
-0,5176
 
-0,1254
Menedzser  
0,0705
 
0,2462
Szakmunkás
0,3060
 
0,1309
Betanított munkás, segédmunkás
0,5741
 
0,2246
Mezõgazdaság  
0,0599
 
-0,1628
Tercier szektor
0,1848
 
0,0688
Munkahely privát tulajdonban  
0,0057
 
-0,0754
Városi lakos  
-0,1542
 
-0,2114
Munkanélküliség 
0,4633
 
-0,8042
Munkajellemzõk fontossága      
Állásbiztonság  
0,3360
0,2456
Magas kereset    
0,0244
-0,1508
Elõmeneteli lehetõségek
0,0799
-0,1157
Észlelt munkajellemzõk      
Állásbiztonság  
0,7456
0,9436
Magas kereset    
0,7311
0,5555
Elõmeneteli lehetõségek
0,2368
0,5500
Idõvel vett interakció        
Iskolai végzettség
0,1698
   
0,0818
Értelmiség
1,3103
 
0,5955
Magas kereset fontossága    
0,9098
1,0160
1. osztópont
-5,7771
1,1179
-3,9225
-1,7205
2. osztópont
-4,9597
1,9358
-3,1020
-0,8964
3. osztópont
-3,8572
3,0418
-1,9845
0,2267
4. osztópont
-2,0294
4,8818
-0,0805
2,1480
5. osztópont
0,3307
7,2856
2,4760
4,7636
6. osztópont
1,3486
8,3221
3,5786
5,8826
N
1183
1183
1183
1183
?2
37,35
63,73
164,67
215,49
?2 szignifikancia 
0,0000
0,0000
0,0000
0,0000
Pszeudo R2
0,0115
0,0197
0,0509
0,0666
Megjegyzés: A táblázatban együtthatók szerepelnek, a p=0,05-ös szignifikancia szinten szignifikáns együtthatók vannak kiemelve. Az interakciós hatások közül csak a szignifikánsak szerepelnek a táblázatban. Az osztópontokat is az ordinális logit becslés adja.
1. A gazdasági intézményrendszer eltérésének munkaattitûdökre való hatását Kalleberg és Stark (1993) vizsgálta. Õk az Egyesült Államok és Magyarország esetében végeztek összehasonlító elemzést 1989-es adatokon, és sikerült kimutatniuk az intézményi különbségek attitûdformáló hatását. Ha ez a hatás valóban fennáll, akkor természetesen az intézményi berendezkedés változása az attitûdök megváltozásával kell, hogy járjon. Ennek vizsgálatára teszünk kísérletet jelenlegi tanulmányunkban.
2. Ezek alapján Kalleberg és Stark (1993) azt feltételezték, hogy a magyaroknak kevesebb lehetõségük van munkahelyükön formalizált elõmenetelre, és kevésbé is tartják azt fontosnak.
3. Ezek a munkások a vállalaton belül, rövid távon csak hajtással tehetnek szert magasabb jövedelemre. A keresetek növelésének Kertesi és Sziráczki (1989) szerint ez a negyedik lehetséges útja azonban átmeneti állapot.
4. Kutatásunkban a foglalkoztatottak aránya az 1989-es minta 60 százalékos arányáról, 1997-re a minta 40 százalékára csökkent.
5. Az 1997-es empirikus adatfelvétel az OTKA támogatásával, a T 18433 sz. kutatási projekt keretében, részben pedig OKTK támogatással valósult meg.
6. Az itt bemutatott elemzésben az eredeti 5 fokozatú skálákon adott válaszokat 3 fokozatú skálára összevonva tárgyaljuk, mégpedig az "egyáltalán nem fontos", "nem fontos", "is-is" kategóriák egyesítésével. Erre azért van szükség mert a skálák alján sok esetben olyan alacsony az esetszám, hogy az megbízható következtetések levonását már nem tesz lehetõvé.
7. Ebben a modellben feltételezzük, hogy a munka-attitûdöket kifejezhetjük egy minden egyénre jellemzõ látens lineáris regressziós függvénnyel, amelyben az egyének szocioökonómiai sajátosságai és egyéb ismérvei a független változók. A folytonos attitûdskálán mért értékeket azonban nem tudjuk pontosan megfigyelni, hiszen a kérdések úgy voltak megfogalmazva, hogy a válaszadónak csak azt kellett megmondania, hogy az állás biztonságát "egyáltalán nem tartja fontosnak", "nem tartja fontosnak", " fontosnak tartja meg nem is", "fontosnak tartja" "nagyon fontosnak tartja" (ugyanígy ötfokú skálán mértük az észlelt állásbiztonságot is). Ebbõl következõen nemcsak a független változók együtthatóit kellett megbecsülnünk, hanem a latens attitûdskálának azokat az osztópontjait is, amelyek az egyes válaszkategóriákat elválasztják egymástól. Az ordinális logitmodell együtthatóinak interpretálásánál azonban óvatosan kell eljárni. Ha például az állásbiztonság fontossága (1-es kód: egyáltalán nem fontos, 5-ös kód: nagyon fontos) esetén a válaszadó nemének együtthatója pozitív, akkor ez azt jelenti, hogy férfiaknál a legfelsõ (5-ös) kategóriába esõ válaszok aránya nagyobb, a legalsó (1-es) kategóriába esõ válaszok aránya viszont kisebb, mint a nõk esetében. A közbülsõ kategóriákban végbemenõ változás azonban nem egyértelmû, az a sûrûségfüggvények konkrét alakjától függ (Greene 1993). Pontos képet egy változó hatásának jelentõségérõl csak akkor kaphatunk, ha összevetjük a modell által elõrejelezett, "predicted" valószínûségeket.
8. Minden válaszadóhoz hozzárendeltük lakóhelyének munkanélküliségi helyzetét jellemzõ változót, amelyet az 1994-es TSTAR adatbázisból számoltunk, mégpedig úgy, hogy elosztottuk a regisztrált munkanélküliek számát az aktív korú népesség számával.
9. Ennek oka talán az, hogy a változónak nem volt elég szóródása, ami abból ered, hogy az országos reprezentatív minta település szerinti rétegzéssel készült és kérdezés csak hetven településen történt. Emiatt régió szerint nem is tekinthetõ reprezentatívnak a mintánk.
10. Mivel 1989-ben gyakorlatilag a teljes gazdaság állami tulajdonban volt, így a változó csak 1997-ben mutat számottevõ szóródást. Ez is oka lehet annak, hogy itt semelyik függõ változó esetében nem sikerült hatását kimutatni.