Feminizmus Szakosztály

Bemutatkozás

Feminizmus Szakosztály célja a társadalmi nemekre érzékeny transzdiszciplináris, összehasonlító és kritikai szociológiai kutatás és oktatás támogatása. A szakosztály közösséget kíván teremteni azoknak a szociológusoknak vagy társtudományok képviselőinek, oktatóknak, kutatóknak és diákoknak, akik tudományos, civil, közéleti és aktivista munkájukban elkötelezettek a feminista ügyek és értékek mellett. A szakosztályi munka célja, hogy fórumot teremtsen azoknak, akik a szociológiai ismeretek feltárása, létrehozása és gyakorlati alkalmazása során feminista megközelítések, ismeretelméleti és vizsgálódási alapokon végzik a különféle tevékenységeiket.

 

Általános célok:

  1. Feminista kutatási témákkal foglalkozó, a nemek közötti egyenlőtlenségekkel/női hátrányokkal különféle aspektusból (pl. osztály-, rassz-, és/vagy szexualitásviszonyokból stb.) foglalkozó kutatók és hallgatók szakmai közösségének építése Magyarországon, a határon túli területeken, valamint kapcsolatépítés és ismeretcsere Kelet-Közép-Európában és a világ más félperifériás vagy perifériális részein ("globális kelet", "globális dél") dolgozó kollégákkal.
  2. A magyar szociológusközösség minél szélesebb körű informálása, bevonása, tudásformálása, hogy kutatásaikban hangsúlyosabban és tudatosabban jelenjen meg a nemek közötti kapcsolatok vizsgálata.
  3. Nemzetközi kapcsolatok építése és ápolása más szociológiai munkacsoportokkal és kutatócsoportokkal, amelyek feminista kutatási témákkal foglalkoznak, valamint azzal, hogy az elmúlt évtizedek társadalmi szerkezetátalakítására ható gazdasági, politikai és kulturális változások hogyan befolyásolták a nemek közötti viszonyokat a kelet-európai régióban és a világ más, geopolitikailag hasonló helyzetben lévő (nem nyugati) részein.
  4. Szorosabb kapcsolatokat ápolása az aktív magyar feminista civil szervezetekkel, hogy a jövőben együttműködhessünk velük, kölcsönösen tanulhassunk egymástól, és áthidaljuk a különféle formában születő feminista tudások közti távolságokat.
  5. Nyilvános rendezvények szervezése a feminista társadalomtudományok aktuális kutatási eredményeinek terjesztése és a feminizmusokról szóló tudományos ismeretek népszerűsítése érdekében.
  6. Fiatal tehetségek számára lehetőség biztosítása a kutatási terveik, eredményeik bemutatására, megvitatására, szakmai kapcsolatok építésére a saját korosztályukban és a tapasztaltabb kollégák körében egyaránt.


Elnöke: Gregor Anikó
Titkára:
Virágh Enikő